FSC to międzynarodowa organizacja non-profit, a zarazem system certyfikacji lasów i produktów drzewnych. Inicjatywę określenia standardów gospodarowania zasobami leśnymi podjęto w 1993 roku, w związku z globalnym problemem wylesiania, a co za tym idzie – widmem katastrofy ekologicznej, jaką może spowodować nadmierna emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.
System certyfikacji FSC to gwarancja, że lasy, z których pochodzi drewno, zarządzane są w sposób odpowiedzialny, a wycinka drzew jest legalna i zrównoważona. FSC obejmuje się także całe łańcuchy dostaw – od pozyskania surowca, do chwili dostarczenia gotowego wyrobu konsumentowi. Dzięki temu wszystkie podmioty zaangażowane w proces przetwórstwa drewna mogą wykazać się zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz cieszyć się wizerunkiem firmy, która w swojej działalności uwzględnia aspekty ekologiczne i społeczne.
Już samo prawo do posługiwania się znakami handlowymi FSC oznacza wymierne korzyści dla takich podmiotów, jak:
Firmy działające w standardzie FSC mają przewagę konkurencyjną na rynku rodzimym, a także zyskują możliwość działania na rynkach międzynarodowych. Tam posiadanie certyfikatu FSC jest bezwzględnym warunkiem uczestnictwa w łańcuchu dostaw.
Świadomość ekologiczna wśród konsumentów jest coraz wyższa i coraz częściej dokonują wyborów zakupowych ze względu na pochodzenie produktu. Dlatego certyfikacja FSC owocuje większym zaufaniem ze strony potencjalnych klientów, a także partnerów biznesowych.
Powyższe korzyści przekładają się bezpośrednio na rentowność firmy i perspektywy dalszego rozwoju. Wykorzystanie certyfikowanego drewna w budownictwie niesie z sobą jednak znaczne więcej pozytywnych konsekwencji.
Po długich wiekach budownictwa z wykorzystaniem cegły czy betonu, drewno powraca triumfalnie do łask jako surowiec ekologiczny – przyjazny dla klimatu, odnawialny, korzystny dla samopoczucia lokatorów, a przy tym stwarzający wspaniałe możliwości architektoniczne.
Firma, która decyduje się na stawianie budynków z certyfikowanego drewna, przyczynia się do zahamowania niebezpiecznych zmian klimatycznych, ponieważ jej działalność wiąże się ze znacznie mniejszym śladem węglowym niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Dlaczego?
Drewno z certyfikatem FSC to surowiec ekologiczny, a przez to warty wykorzystania w trosce o przyszłość Ziemi. Przede wszystkim jednak to wspaniały materiał do budowy wytrzymałych, a zarazem komfortowych, przytulnych domów.
Drewniane budynki zawsze postrzegane były jako sprzyjające dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Okazuje się jednak, że nie jest to wyłącznie subiektywne odczucie ich lokatorów.
Dla firm budowlanych szczególnym walorem drewna mogą stać się jego właściwości termiczne. Przepisy budowlane są coraz bardziej restrykcyjne w kwestii energooszczędności i efektywności cieplnej nowych obiektów. Drewno to znakomity materiał do budowy domów niskoemisyjnych, a zarazem o wysokim komforcie termicznym. Wykorzystanie surowca z certyfikatem FSC jest zatem dobrym sposobem na spełnienie obowiązujących wymogów prawnych.