Twoja firma zajmuje się transportem pasz lub materiałów paszowych? Z pewnością znany ci jest skrót IDTF (International Database Transport for Feed) odnoszący się do Międzynarodowej Bazy Danych Transportu Pasz. Została ona opracowana przez Międzynarodowy Komitet ds. Transportu Drogowego (ICRT), który tworzą takie organizacje, jak GMP+ International, OVOCOM, QS, Qualimat, EFISC-GTP, AIC oraz AMA. IDTF służy zharmonizowaniu ich wymogów bezpieczeństwa w odniesieniu do transportu (drogowego oraz śródlądowymi drogami wodnymi) luzem. Baza ulega częstym modyfikacjom, a wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw materiałów paszowych i pasz dla zwierząt powinni nieustannie śledzić te zmiany.
Międzynarodowa Baza Danych Transportu Pasz to jedno z narzędzi, które pozwala na spełnienie najwyższych standardów działania wyznaczonych takimi normami, jak GMP+. IDTF daje wgląd w wymagania dotyczące utrzymania w pożądanym stanie środków transportu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych w nich produktów przeznaczonych do żywienia zwierząt. Jakość tych surowców ma bowiem pośredni wpływ na bezpieczeństwo żywności dla ludzi.
IDTF stanowi klasyfikację transportowanych luzem produktów, wraz z reżimami czyszczenia i dezynfekcji po ich przewozie części ładunkowej wybranych środków transportu. Ponieważ IDTF zbiera minimalne wymogi bezpieczeństwa określone w różnych systemach certyfikacji, znacznie ułatwia funkcjonowanie firmom transportowym działającym na skalę międzynarodową.
Zmiany w bazie IDTF wprowadzone z końcem ubiegłego roku mogą okazać się cenne dla przedsiębiorstw zainteresowanych bezpiecznym transportem takich produktów, jak:
Są to nowo sklasyfikowane w IDTF produkty. Do każdego przypisany został określony reżim czyszczenia – odpowiednio: na sucho, z użyciem wody, z użyciem wody i środka myjącego lub z dodatkową dezynfekcją po jednym z wymienionych programów czyszczenia.
W przypadku szeregu sklasyfikowanych już produktów wprowadzono rozmaite modyfikacje. Niektóre mają nowe nazwy. Inne zostały połączone w jedną pozycję lub usunięte z bazy. Tymi zmianami muszą zainteresować się firmy przewożące takie przedmioty/substancje, jak:
Na uwagę zasługują także zmiany odnoszące się do transportu surowców roślinnych do produkcji biogazu (bez widocznych oznak rozkładu) – w ich przypadku wprowadzono modyfikacje dotyczące reżimu czyszczenia.
Część pośród wymienionych zmian wejdzie w życie w marcu bieżącego roku. Niektóre jednak zaczęły obowiązywać z chwilą ich ogłoszenia. Tym bardziej warto śledzić na bieżąco rozwój bazy IDTF!