Z naszą pomocą wdrożysz GMP+
Przez 21 lat zaufało nam ponad 1600 małych, dużych i średnich firm:
Poznaj naszą unikalną metodykę wdrożeń, która gwarantuje
pozytywną
certyfikację.
GMP+ to standard skierowany do wszystkich firm z łańcucha dostaw pasz dla zwierząt. Do jego certyfikacji zobowiązane są podmioty współpracujące z organizacjami z określonych krajów Europy Zachodniej, m.in. Holandii i Niemiec. Standard GMP+ stopniowo upowszechnia się jednak jako norma międzynarodowa i obecnie w zgodzie z jego wymaganiami działa już około 18 tysięcy przedsiębiorstw na świecie. W praktyce więc podmiotom, które nie decydują się na certyfikację na zgodność z GMP+, coraz trudniej jest funkcjonować na rynku pasz.
O certyfikat GMP+ FSA (ang. Feed Safety Assurance) ubiegać się mogą:
Standard GMP+ (ang. Good Manufacturing Practices – Dobre Praktyki Produkcyjne) obejmuje wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa pasz. W swojej pierwotnej wersji opracowany został w 1992 roku przez holenderski Komitet ds. Żywienia Zwierząt (ang. Product Board Animal Feed), w odpowiedzi na incydenty zanieczyszczeń w materiałach paszowych. Krajowa norma szybko zyskała uznanie na świecie i rozwinęła się w system międzynarodowy zarządzany przez organizację GMP+ International.
Wymagania standardu GMP+ bazują na powszechnie stosowanych w branży spożywczej dobrych praktykach higienicznych i produkcyjnych (GHP/GMP). Odnoszą się także do systemu HACCP. GMP+ jest ponadto spójny ze standardami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej – ISO 9001 (system zarządzania jakością) i ISO 22000 (system zarządzania bezpieczeństwem żywności) oraz zgodny z Rozporządzeniem nr 183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 stycznia 2005 r., ustanawiającym wymagania dotyczące higieny pasz. Dzięki temu wytyczne GMP+ z łatwością można zintegrować z wdrożonymi już w przedsiębiorstwie systemami zarządzania.
System GMP+ opracowano po to, by na każdym etapie produkcji i dystrybucji pasze i składniki paszowe spełniały określone wymagania jakościowe i ilościowe, a także po to, by żywność dla zwierząt była wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (fizycznych, chemicznych, mikrobiologicznych). Przestrzeganie określonych standardów w odniesieniu do pasz dla zwierząt przekłada się na bezpieczeństwo żywności dla ludzi. Od jakości paszy bowiem zależy jakość surowców pochodzenia zwierzęcego (mięsa, nabiału itd.).
Wymagania standardu GMP+ dotyczą rozmaitych aspektów – od zasad higieny w budynku firmy, po zakres odpowiedzialności jej kierownictwa. W związku ze zróżnicowaną specyfiką działalności przedsiębiorstw z sektora paszowego, istnieje kilka rodzajów standardu GMP+ i powiązanych z nimi certyfikatów.
Najpopularniejsze dotyczą:
System GMP + jest kompatybilny z innymi systemami zarządzania, takimi jak ISO 9001:2015, dzięki czemu integracja systemów zarządzania jest bardziej efektywna.
Zasadniczą korzyścią ze stosowania dobrych praktyk produkcyjnych w przemyśle paszowym jest wzrost jakości i bezpieczeństwa wyrobów, a tym samym podnoszenie standardów żywienia ludzi. Firma, która zdecyduje się na wdrożenie systemu GMP+, zyskuje też wiele innych profitów, do których należą:
Wdrożenie standardu GMP+ to ważny element budowania wizerunku firmy działającej w branży paszowej. Przedsiębiorstwo, które posługuje się certyfikatem GMP+ FSA, staje się wiarygodnym partnerem na światowych rynkach (gdzie posiadanie certyfikatu GMP+ coraz częściej jest obligatoryjne), zyskuje konkurencyjną przewagę na rynku krajowym, a także wyższe zaufanie aktualnych i potencjalnych klientów. Tym samym firma zyskuje większe możliwości sprzedaży, co przekłada się na jej rentowność.
Przeczytaj, co sądzą o naszych wdrożeniach ich uczestnicy