731 901 601
Dlaczego warto używać drewna z certyfikatem FSC w branży budowlanej?

Dlaczego warto używać drewna z certyfikatem FSC w branży budowlanej?

FSC to międzynarodowa organizacja non-profit, a zarazem system certyfikacji lasów i produktów drzewnych. Inicjatywę określenia standardów gospodarowania zasobami leśnymi podjęto w 1993 roku, w związku z globalnym problemem wylesiania, a co za tym idzie – widmem katastrofy ekologicznej, jaką może spowodować nadmierna emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

System certyfikacji FSC to gwarancja, że lasy, z których pochodzi drewno, zarządzane są w sposób odpowiedzialny, a wycinka drzew jest legalna i zrównoważona. FSC obejmuje się także całe łańcuchy dostaw – od pozyskania surowca, do chwili dostarczenia gotowego wyrobu konsumentowi. Dzięki temu wszystkie podmioty zaangażowane w proces przetwórstwa drewna mogą wykazać się zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz cieszyć się wizerunkiem firmy, która w swojej działalności uwzględnia aspekty ekologiczne i społeczne.

Korzyści z certyfikacji standardu FSC dla branży budowlanej

Już samo prawo do posługiwania się znakami handlowymi FSC oznacza wymierne korzyści dla takich podmiotów, jak:

 • producenci prefabrykowanych domów drewnianych,
 • producenci elementów konstrukcyjnych do budowy domów,
 • producenci wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa.

Firmy działające w standardzie FSC mają przewagę konkurencyjną na rynku rodzimym, a także zyskują możliwość działania na rynkach międzynarodowych. Tam posiadanie certyfikatu FSC jest bezwzględnym warunkiem uczestnictwa w łańcuchu dostaw.

Świadomość ekologiczna wśród konsumentów jest coraz wyższa i coraz częściej dokonują wyborów zakupowych ze względu na pochodzenie produktu. Dlatego certyfikacja FSC owocuje większym zaufaniem ze strony potencjalnych klientów, a także partnerów biznesowych.

Powyższe korzyści przekładają się bezpośrednio na rentowność firmy i perspektywy dalszego rozwoju. Wykorzystanie certyfikowanego drewna w budownictwie niesie z sobą jednak znaczne więcej pozytywnych konsekwencji.

Drewno – idealny surowiec dla ekologicznego budownictwa

Po długich wiekach budownictwa z wykorzystaniem cegły czy betonu, drewno powraca triumfalnie do łask jako surowiec ekologiczny – przyjazny dla klimatu, odnawialny, korzystny dla samopoczucia lokatorów, a przy tym stwarzający wspaniałe możliwości architektoniczne.

Firma, która decyduje się na stawianie budynków z certyfikowanego drewna, przyczynia się do zahamowania niebezpiecznych zmian klimatycznych, ponieważ jej działalność wiąże się ze znacznie mniejszym śladem węglowym niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Dlaczego?

 • Drewno zachowuje zaabsorbowane związki węgla, dopóki nie zostanie zutylizowane (spalone), a im więcej drzew będzie wyrastać na potrzeby budownictwa, tym więcej CO2 zostanie przechwycone z atmosfery.
 • Produkcja i przetwarzanie standardowych materiałów budowlanych (np. betonu) wiąże się z wysoką emisją CO2, podczas gdy obróbka drewna wymaga relatywnie niewielkiego z użycia energii. To samo dotyczy recyklingu tych surowców.
 • Drewno jest surowcem odnawialnym, w odróżnieniu od materiałów potrzebnych do produkcji betonu czy plastiku. Tym samym budownictwo drewniane to oszczędność zasobów nieodnawialnych.
 • W przypadku standardowych surowców budowlanych odpady poprodukcyjne oraz materiały pozostałe po rozbiórce budynków zanieczyszczają środowisko. Drewno jest pod tym względem całkowicie nieszkodliwe. Co więcej, nie wymaga utylizacji, bo może zostać wykorzystane ponownie.

Zalety wykorzystania certyfikowanego drewna w budownictwie

Drewno z certyfikatem FSC to surowiec ekologiczny, a przez to warty wykorzystania w trosce o przyszłość Ziemi. Przede wszystkim jednak to wspaniały materiał do budowy wytrzymałych, a zarazem komfortowych, przytulnych domów.

Drewniane budynki zawsze postrzegane były jako sprzyjające dobremu samopoczuciu i zdrowiu. Okazuje się jednak, że nie jest to wyłącznie subiektywne odczucie ich lokatorów.

 • Drewno zapewnia znacznie lepszą niż beton izolację w czasie chłodnych dni i łatwiejszą wentylację w czasie upałów.
 • Dzięki możliwości naturalnej regulacji wilgotności powierza, w drewnianych budynkach panuje przyjemniejszy i zdrowszy mikroklimat.
 • Sprężystość drewna sprawia, że wykonane z niego budynki mają są bardziej odporne na uszkodzenia, osiadanie czy wstrząsy tektoniczne niż budowle z betonu lub cegły.
 • Obiekty z odpowiedniego surowca drewnianego są mniej podatne niż betonowe na działanie czynników pogodowych (np. erozję).

Dla firm budowlanych szczególnym walorem drewna mogą stać się jego właściwości termiczne. Przepisy budowlane są coraz bardziej restrykcyjne w kwestii energooszczędności i efektywności cieplnej nowych obiektów. Drewno to znakomity materiał do budowy domów niskoemisyjnych, a zarazem o wysokim komforcie termicznym. Wykorzystanie surowca z certyfikatem FSC jest zatem dobrym sposobem na spełnienie obowiązujących wymogów prawnych.

Czytaj inne wpisy

Czym jest i czemu służy Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP)?

Czym jest i czemu służy Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP)?

Dobra Praktyka Produkcyjna to standard znany każdemu przedsiębiorcy w branży spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej – sektorach działalności gospodarczej, której końcowe produkty muszą być całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów. czytaj więcej
Korzyści z certyfikacji FSC w handlu detalicznym

Korzyści z certyfikacji FSC w handlu detalicznym

Przedsiębiorcy zajmujący się handlem detalicznym to często ostatnie ogniwo w łańcuchu dostaw. Na tym etapie produkt końcowy trafia do rąk klienta, w związku z czym to z marką sprzedawcy bywa najsilniej kojarzony. Sprzedawcy detaliczni nie muszą uzyskiwać certyfikatu FSC, ponieważ ich działalność nie wiąże się zmianą własności oferowanych towarów. czytaj więcej
Standard TISAX - jak zbudować wiarygodność firmy działającej w branży motoryzacyjnej?

Standard TISAX - jak zbudować wiarygodność firmy działającej w branży motoryzacyjnej?

Prowadzisz firmę motoryzacyjną lub świadczysz usługi dla branży automotive? Z pewnością wciąż szukasz sposobów, by poszerzysz bazę swoich krajowych klientów, a może nawet wkroczyć na światowe rynki. Wiesz także, że działasz w niezwykle konkurencyjnym sektorze. By przykuć uwagę potencjalnych kontrahentów, nie wystarczy zaproponować im wysokiej klasy produktu. czytaj więcej
Więcej wpisów