731 901 601

EN 15085 Spawanie pojazdów szynowych i ich części

Z naszą pomocą wdrożysz EN 15085

Certyfikat z gwarancją uzyskania certyfikatu
Czas w ekspresowym tempie
Puzzle dopasowaną do potrzeb Twojej firmy
Bez papierologii bez zbędnej papierologii

Przez 21 lat zaufało nam ponad 1600 małych, dużych i średnich firm:

Zamów bezpłatną wycenę

wypełnij formularz lub zadzwoń

787 974 136 42 208 94 65 787 974 136 42 208 94 65
Gwarancja uzyskania certyfikatu

Naszym klientom zapewniamy

Certyfikat
Gwarancję uzyskania certyfikatu
Procedury
Opracowanie przez konsultantów DJB wszystkich procedur i instrukcji
Zegar
Sprawne i szybkie wdrożenie
Certyfikat
Szkolenia (potwierdzone wydaniem imiennych certyfikatów)

Informacje o normie EN 15085

Dla kogo?

Norma EN 15085 stanowi system zarządzania jakością spawania pojazdów szynowych. Ujęte w niej wytyczne dotyczą przede wszystkim zakładów spawalniczych, ale odnoszą się także do organizacji zaangażowanych w projektowanie, montaż i dystrybucję spawanych komponentów do pojazdów szynowych.

Standardy opisane w normie EN 15085 w szczególności adresowane są do:

  • producentów pojazdów szynowych i ich części składowych,
  • firm świadczących usługi spawalnicze dla branży kolejowej,
  • jednostek zajmujących się remontem pojazdów szynowych i ich części (z wykorzystaniem procesów spawania),
  • podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie pojazdów szynowych (określanych jako ECM – ang. Entity in Charge of Maintenance) w stanie zapewniającym ich bezpieczne funkcjonowanie w sieci kolejowej.

Informacje o normie

Norma EN 15085 została przygotowana przez Komitet Techniczny Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (fr. Comité européen de normalisation – CEN) i ogłoszona w 2007 roku jako standard obowiązujący wszystkich członków CEN. Opierają się więc na nim wytyczne Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w zakresie jakości spawania pojazdów szynowych. 

Norma EN 15085 jest spójna z zaleceniami ogólnego systemu jakości ISO 9001, ale zawiera także wytyczne specyficzne dla obszaru procesów spawalniczych w kolejnictwie. Ich przestrzeganie jest szczególnie istotne dlatego, że eksploatacja pojazdów szynowych wiąże się z działaniem ogromnych sił (obciążeń, naprężeń) na ich części konstrukcyjne. 

Jakość spawania elementów konstrukcyjnych jest trudna do zweryfikowania bez próby ich zniszczenia, więc ewentualne niedoskonałości zwykle dają znać o sobie dopiero w czasie użytkowania. Dlatego utrzymanie standardów określonych w normie EN 15085 ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo pasażerów.

Standard EN 15085 zawiera wytyczne, dzięki którym wysoką jakość można tworzyć wraz z produktem. Określa zasady postępowania od etapu projektowania procesu spawania pojazdów szynowych, przez jego realizację, po kontrolę wyrobów i przygotowanie dokumentacji powykonawczej.

Korzyści z wdrożenia

Wdrożenie wymagań określonych w normie EN 15085 pozwala na:

  • utrzymanie ścisłego nadzoru nad przebiegiem procesów spawania,
  • podniesienie efektywności tych procesów i jakości wyrobów,
  • zminimalizowanie kosztów związanych z wadliwymi produktami,
  • zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników pojazdów szynowych.

Certyfikacja na zgodność z normą EN 15085 to w dzisiejszych czasach nieodłączny element wiarygodnego wizerunku firm zaangażowanych w budowę pojazdów szynowych. Tylko potwierdzając swoją zdolność do tworzenia wyrobów najwyższej jakości, można zdobyć zaufanie kontrahentów. W praktyce więc certyfikat EN 15085 jest przepustką do uczestnictwa w rynku krajowym i europejskim.

Referencje

Przeczytaj, co sądzą o naszych wdrożeniach ich uczestnicy

Philips
„ PHILIPS POLSKA SP. Z O.O. z siedzibą w Warszawie ma przyjemność zarekomendować usługi doradcze świadczone przez firm DJB Doradztwo Marcin Chorąży.

Prace realizowane przez DJB Doradztwo w pełni spełniły nasze oczekiwania jakościowe. Zostały one indywidualnie dopasowane do potrzeb i specyfiki naszej Organizacji oraz do określonych przez nas oczekiwań. Konsultant, jaki został dedykowany do projektu, wykazał się odpowiednimi kompetencjami oraz szeroką wiedzą w zakresie normy ISO 9001:2015, a także służył pomocą i radą, gdy tylko zaistniała taka potrzeba.”
PHILIPS POLSKA SP. Z O.O.
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi - logo
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi
W imieniu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Pirogowa rekomenduję DJB Doradztwo Marcin Chorąży jako firmę przygotowującą do wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001:2015. Współpracę z firmą DJB Doradztwo rozpoczęliśmy w roku 2017 i kontynuujemy do dnia dzisiejszego. Przedmiotem współpracy były zagadnienia związane z wdrożeniem systemu. Konsultant współpracujący z naszym szpitalem wykazał się dużą wiedzą merytoryczną, w sposób przystępny i ciekawy przekazał wiele cennych informacji dotyczących wymagań norm, ich zastosowania oraz zasad przeprowadzania procesu auditu wewnętrznego. W naszej ocenie firma DJB Doradztwo Marcin Chorąży jest rzetelnym i godnym polecenia wykonawcą w zakresie wdrażania systemu ISO 9001:2015.
Dyrektor W.S.S. im. M.Pirogowadr n med. Roman Bocian
CONTROL SYSTEM FMN - logo
CONTROL SYSTEM FMN Sp.z o.o. współpracowała z firmą DJB Doradztwo w zakresie kompleksowego dostosowania systemu ISO 9001:2009 do wymagań nowej normy ISO 9001:2015, DJB Doradztwo zobowiązał się do wykonania wszelkich niezbędnych czynności, dzięki którym nasza firma mogła uzyskać certyfikat ISO 9001:2015 w szczególności: Pracownicy firmy DJB Doradztwo wykonali swoje zadania w sposób profesjonalny. Firmę cechuje terminowość oraz elastyczność w rozwiązywaniu problemów, a także poszanowanie interesów Zleceniodawcy.
DyrektorBożena Zawalska
Urząd Lotnictwa Cywilnego - logo
Urząd Lotnictwa Cywilnego z największą przyjemnością pragnie polecić usługi firmy DJB Doradztwo Marcin Chorąży w obszarze wdrażania nowej normy systemu zarządzania jakością ISO 9001:2015. Wszystkie działania Konsultanta zostały indywidualnie dopasowane do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Konsultant wykazał się ogromną wiedzą dotyczącą systemu ISO 9001:2015, dzięki czemu podsunął nam wiele istotnych rozwiązań. Dokumeńtacja została opracowana w sposób staranny i rzetelny. Szkolenia, które zostały przeprowadzone w ramach wdrożenia, były ciekawe oraz pozwoliły nam na zagłębienie wymagań nowej normy ISO 9001:2015.
Dyrektor biura dyrektora generalnegoMagdalena Kapuśniak