Z naszą pomocą wdrożysz ISO 17025
Przez 21 lat zaufało nam ponad 1600 małych, dużych i średnich firm:
Norma ISO 17025 zawiera wytyczne dla wszystkich typów laboratoriów badawczych i wzorcujących, niezależnie od ich wielkości, liczby pracowników czy zakresu działalności, do którego należeć może np.:
Standard przydatny jest zarówno w placówkach niezależnych, jak i będących częścią określonej organizacji, m.in. uniwersytetów, ośrodków badawczych, jednostek rządowych, organów kontroli.
Norma ISO 17025 powstała z myślą o laboratoriach rozwijających własne systemy jakości. Przydać się może w szczególności tym podmiotom, które potrzebują wykazać, że wszystkie wykonywane przez nie badania czy wzorcowania są zgodne ze standardami odpowiednimi dla wybranej metody, a otrzymywane wyniki są rzetelne i miarodajne.
Norma ISO 17025 (ściślej – ISO /IEC 17025) zawiera wytyczne dotyczące zarządzania jakością oraz wymagania techniczne dla laboratoriów badawczych i wzorcujących. Jej pierwsza edycja została opracowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (we współpracy z Międzynarodową Komisją Elektrotechniczną – IEC) w 1999 roku, w celu ujednolicenia wymagań jakościowych i technicznych dla laboratoriów na całym świecie.
Norma ISO 17025 zawiera wymagania dotyczące systemu zarządzania laboratorium, m.in. organizacji pracy, nadzoru nad dokumentacją, audytów wewnętrznych, działań korygujących i zapobiegawczych, zakupów, obsługi klientów. W standardzie ISO 17025 opisane zostały także wymagania techniczne odnoszące się np. do kwalifikacji personelu, warunków lokalowych, metod badań/wzorcowania, aparatury badawczej/wzorcującej czy postępowania z pobranymi próbkami.
Standard ISO 17025 powstał w oparciu o system jakości ISO 9001 i spełnia wszystkie jego wymogi. ISO 17025 można traktować jako techniczne uzupełnienie ISO 9001. Zawiera bowiem wytyczne dotyczące merytorycznej poprawności funkcjonowania laboratoriów. Normy ISO 17025 i ISO 9001 są niezależne od siebie. Wdrożenie systemu ISO 9001 można zwieńczyć certyfikacją, która oznacza zgodność z międzynarodowym standardem zarządzania jakością. Wdrożenie ISO 17025 zaś kończy się wydaniem akredytacji, czyli uznaniem przez niezależny podmiot akredytujący kompetencji danego laboratorium do wykonywania określonych działań.
Akredytacja ISO 17025 to dowód, że laboratorium działa zgodnie z najwyższymi standardami jakości, jest kompetentne pod względem technicznym i może dostarczać wyników badań lub wzorcowań o dużej dokładności i wiarygodności. Wdrożenie standardu ISO 17025 przekłada się na wzrost prestiżu laboratorium, co zachęca rozmaite organizacje do współpracy z akredytowanym podmiotem.
Bezpośrednie korzyści z wdrożenia standardu ISO 17025 to:
Przeczytaj, co sądzą o naszych wdrożeniach ich uczestnicy